Czwartek, 17 stycznia 2019 r. imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana | Czwartek I tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Antoniego

ABC pielgrzyma

ABC pielgrzyma 30 marca 2015 wyświetleń: 1386

FUNKCYJNI NA SZCZECIŃSKIEJ

W tym dziale znajdziesz informacje o osobach, które pełnią różne funkcje na pielgrzymim szlaku w które i Ty możesz się wpisać...

Nasza pielgrzymka nie mogłaby funkcjonować bez osób, które, podczas drogi, pomagają pielgrzymom w przeróżny sposób. Jeżeli chcesz mieć swój udział w organizacji pielgrzymki zgłoś chęć pomocy :-)

 

  Najbardziej widzialną (i słyszalną ;)) grupą są Pieśniarki Ludowe (i pieśniarze oczywiście) :)

 

  To oni od samego rana dbają o nasze dobre humory. Grają, śpiewają, opowiadają, prowadzą modlitwy. Są jak nasze osobiste Radio – najlepsze w swoim rodzaju!! Nasi ‘muzyczni’ są niezastąpieni bez względu na porę dnia i pogodę. Rozbudzają bladym świtem oraz przekazują pozytywną Bożą energię w czasie upałów i letnich deszczyków :)

Kochasz grać, śpiewać, a może masz zamiłowanie do dziennikarstwa lub kabaretu – dołącz do nich!!

 

 

  Kolejną grupą są Porządkowi. 

 

  Poznacie ich po pomarańczowych kamizelkach i ‘lizakach’ ;) Porządkowi dbają o to, byśmy bezpiecznie doszli na Jasną Górę. Pilnują, by pielgrzymi tworzyli równą kolumnę, dlatego, gdy usłyszysz blisko siebie ‘ŁĄĄĄCZYMY’, to znaczy, że jesteś za daleko od grupy :)

Ogarniają kierowców nas mijających, dlatego niezwykle ważne, byśmy ich słuchali.

 

Niezbędnymi pielgrzymami w grupie są tzw. Medyczni :)

 

Medyczni dbają o to, by nasze stopy doniosły nas do celu pielgrzymowania ;) W każdej chwili służą pomocą zarówno podczas drogi, jak i wieczorami, po dojściu do miejscowości, w której śpimy. Codziennie przekłuwają bąbelki, smarują maściami, bandażują. By miały mniej pracy – chrońmy nasze głowy przed słońcem i pijmy dużo wody :)

Może jesteś studentem medycyny, pielęgniarką, znasz się ‘na rzeczy’ – zgłoś się – Medycznych nigdy zbyt wielu ;)

 

Pielgrzymami, których zauważamy bardziej po ich codziennej ciężkiej pracy są Bagażowi.

 

Codziennie rano pakują wszystkie bagaże do samochodu, a wieczorem wyładowują je w miejscowości docelowej. Dzięki sile mięśni naszych braci – plecaki czekają na strudzonych pielgrzymów zawsze pięknie poustawiane, tak, by każdy jak najszybciej mógł udać się na nocleg.

Bagażowi każdego dnia ‘przerzucają’ sporo kilogramów, dlatego w imię miłości braterskiej – przeczytajmy uważnie co należy spakować do plecaka i weźmy to, co naprawdę niezbędne ;)

Jeżeli zastanawiasz się czy pójść na pielgrzymkę, czy zostać w domu, by chodzić na siłownię – połącz to ;)

 

Innym sposobem na ćwiczenie umięśnienia jest funkcja Tubowego 

 

Byśmy podczas drogi mogli raczyć się anielskimi głosami Pieśniarzy Ludowych, po każdym postoju ktoś inny zakłada ‘plecaczek z głośnikiem’ :) A że odcinków do Częstochowy jest całkiem sporo, więc wszyscy chętni zdążą się wykazać ;)

Wbrew pozorom ów ‘plecaczek’ (bo pusty w środku) wcale nie jest tak ciężki, jakby się mogło wydawać, a niektóre siostry pielgrzymkowe wolą nosić nagłośnienie, niż swój własny plecak ;)dlatego zgłaszaj się bez krępacji :)

 

„Chorąży zawsze zdąży”

 

To kolejna służba w którą zaangażować może się każdy z nas. Dzięki symbolom niesionym z przodu grupy mijający nas ludzie widzą kim jesteśmy. Nam, pielgrzymom, wskazują kierunek marszu, miejsce postoju, zbiórki, dlatego tak ważne, żeby na pielgrzymce ‘Chorąży naprawdę zdążył’ ;)

Jest tylko jeden sposób, by móc prowadzić grupę – po postoju zgłoś chęć niesienia któregoś z naszych ‘znaków’. To odpowiedzialne, ale dające dużo satysfakcji zadanie :)

Nie można tutaj nie wspomnieć również o braciach Kierowcach i siostrze Bufetowej :)

 

Podczas każdego postoju spragnieni pielgrzymi ustawiają się w czasami dość sporą kolejkę, by zakupić chłodny napój, lub cóż pożywiającego. Jeśli nie wiesz dlaczego bardzo popularnym artykułem w naszym sklepiku są podpaski – dołącz do nas i przekonaj się sam ;)

Bracia Kierowcy dbają o to, by bagaże bezpiecznie docierały do kolejnych miejscowości. Wspierają nas także podczas drogi, transportując sklepik, ratując w nagłych sytuacjach, oraz pomagając, gdy ktoś zaniemoże ;)

 

Pielgrzymami, których efekty pracy szybciej zauważają nasi bliscy pozostający w domach, są tzw. Medialni.

 

To dzięki nim nasze rodziny i przyjaciele mogą być z nami na bieżąco, a my po powrocie możemy powspominać ten niezapomniany czas. I w tym roku planowane są całodzienne relacje na stronie internetowej i facebooku, dlatego pakujcie plecaki i ruszajcie z nami, a w domu zostawcie adres www, by najbliżsi mogli pielgrzymować z Wami duchowo ;)

Jeżeli Twoją pasją jest fotografia, filmowanie, reportaże – sprawdź się :)

 

Nasz nieoceniony ‘szukający’ ;)

 

Mowa tu oczywiście o Kwatermistrzu, którym jest zawsze jeden z braci kleryków. To specyficzna służba dla pielgrzymki, bo trochę z dala od pielgrzymki ;) Każdego dnia udaje się on do miejscowości docelowej i tam, pukając od domu do domu, szuka dla nas noclegu. ‘Uzbrojony’ w cierpliwość, uśmiech, ‘oczy kota ze Shreka’ i miłość do bliźniego – nasz Kwatermistrz NIGDY nie zostawi pielgrzyma bez noclegu. W swoim magicznym zeszyciku zapisanych ma mnóstwo adresów gospodarzy o dobrym sercu.

Pamiętajmy w modlitwach o naszym bracie, gdyż mimo, iż jego służba nie jest może spektakularna, to zdecydowanie niezbędna :)

 

opr. Anna Marysia Samuela Kaczmarek-Paśko

 

 

 


aktualizowano: 2015-04-07

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Fundacja SZCZECIŃSKA

ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin skr. 167, tel. 91 885 1 845, KRS 0000281775, REGON 320361925, NIP 8513012136 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone